Každé pole programovacÃho menu nabÃzà škálu programovacÃch voleb liÅ¡Ãcà se podle toho, jaký ovládacà prvek reprezentuje. TlaÄÃtka lze napÅ™Ãklad naprogramovat pÅ™Ãkazy myÅ¡i, stisky kláves apod., a osy lze naprogramovat Å¡kálou pohybů, pohyby myÅ¡Ã, atd.
Pro pÅ™Ãstup ke kontextovým programovacÃm volbám najeÄte kurzorem myÅ¡i nad pole tlaÄÃtka nebo osy, kterou chcete programovat. UvidÃte, že v pravém hornÃm rohu pole se objevà šipka – kliknÄ›te na Å¡ipku pro otevÅ™enà kontextového programovacÃho menu. Jsou tÅ™i hlavnà programovacà menu: tlaÄÃtko, POV a osy. Jak již bylo Å™eÄeno, tlaÄÃtka shift také lze programovat, ale pouze zda jsou aretovaná nebo ne.
Možnosti programovánà tlaÄÃtek
Aretované umožňuje, aby se tlaÄÃtko chovalo jako pÅ™i ‘opakovaném tisknutÃ’, pokud mu je pÅ™iÅ™azen pÅ™Ãkaz. Pokud bylo napÅ™Ãklad tlaÄÃtko shift pÅ™iÅ™azeno tlaÄÃtku ovladaÄe a nastaveno jako aretované, bude se chovat jako klávesa "caps lock" (pÅ™epÃnánà velká/malá pÃsmena), takže když ho jednou stisknete, bude stále aktivnà až do dalÅ¡Ãho stisknutÃ. UvidÃte, že pokud jste už vytvoÅ™ili nový shiftovaný stav, který se aktivuje stisknutà vyhrazeného tlaÄÃtka, chová se teÄ toto tlaÄÃtko jako tlaÄÃtko shift v Editoru profilů a lze ho naprogramovat pouze jako Aretované nebo Nearetované, stejnÄ› jako specializované tlaÄÃtko Shift.
ObecnÄ› nenà dobrý nápad naprogramovat tlaÄÃtko jako aretované, pokud nechcete nastavit pÅ™Ãkaz jako neustále opakovaný, až do té doby, než ho zastavÃte.
Nenaprogramované smaže vÅ¡echny naprogramované pÅ™Ãkazy a tlaÄÃtko se bude chovat jako klasické tlaÄÃtko hernÃho ovladaÄe.
TlaÄÃtko = to je stisknutà kláves(y), kterými bylo tlaÄÃtko naprogramováno.
Návrat - Ve výchozÃm nastavenà jsou vÅ¡echny pÅ™Ãkazy, které naprogramujete tlaÄÃtku v základnÃm režimu nebo shiftovaném stavu, automaticky pÅ™eneseny do ostatnÃch režimů nebo shiftovaných stavů. DÄ›je se tak právÄ› v pÅ™ÃpadÄ›, že je zatržen Návrat.
Asi budete chtÃt jednotlivým tlaÄÃtkům pÅ™iÅ™adit různé pÅ™Ãkazy v různých režimech. UdÄ›láte to tak, že vepÃÅ¡ete nové stisknutà klávesy nebo jejich posloupnosti do pole tlaÄÃtka.
Nové stisky kláves: umožňuje zadat nové stisknutà kláves pro nový pÅ™Ãkaz, jako v pÅ™Ãkladech nahoÅ™e.
TlaÄÃtko lze naprogramovat jednotlivými stisky kláves, může být nenaprogramované, nebo může Navracet ke stiskům kláves jiného režimu nebo shiftovaného stavu. Ve výchozÃm nastavenà se ostatnà režimy nebo shiftované stavy Navracà do Režimu 1. Můžete je ovÅ¡em nastavit pro Návrat do jiných režimů nebo shiftovaných stavů, jak je popsáno nÞe.

Nové makro
Makro je posloupnost stisku kláves, který lze spustit stisknutÃm jediného tlaÄÃtka. Na prvnà pohled by se mohlo zdát, že je to stejné, jako pÅ™iÅ™azenà stisku vÃce kláves tlaÄÃtku, ale nenà tomu tak.
Aby bylo vykonáno vÃcenásobné stisknutà kláves, které nebylo naprogramováno jako makro, musÃte pÅ™ÃsluÅ¡né tlaÄÃtko držet stisknutà dokud se vÅ¡echny pÅ™Ãkazy neprovedou. Pokud je ovÅ¡em posloupnost naprogramována jako makro, pak staÄà jediné stisknutà tlaÄÃtka a stisky kláves budou aktivovány automaticky.
Pro vytvoÅ™enà makra kliknÄ›te pravým tlaÄÃtkem myÅ¡i na pole tlaÄÃtka, kterému chcete makro pÅ™iÅ™adit a pak vyberte z rozbalovacÃho menu volbu Nové Makro. Kurzor bude v poli blikat, stejnÄ› jako u klasického pÅ™Ãkazu.
TeÄ zadejte posloupnost stisku kláves, stejnÄ› jako byste ji zadávali ve hÅ™e prostÅ™ednictvÃm klávesnice. UvidÃte, že klávesy jsou vystÃnovány, což signalizuje, že jsou souÄástà makra a ne jen klasického stisknutà kláves. ZatrhnÄ›te symbol zeleného zatrženà po dokonÄenà zadávánà zvolené posloupnosti makra. StejnÄ› jako u stisknutà kláves vás editor požádá o pojmenovánà pÅ™Ãkazu. Po pojmenovánà makra stisknÄ›te na klávesnici klávesu Enter.
Tip:Makro nelze pÅ™eruÅ¡it jinak, než jiným pÅ™Ãkazem na ovladaÄi. NicménÄ› prostou posloupnost stisků kláves lze pÅ™eruÅ¡it uvolnÄ›nÃm tlaÄÃtka. To může být v nÄ›kterých hrách důležité.
StejnÄ› jako u klasických posloupnostà stisku kláves budou použity pÅ™esnÄ› stejné prodlevy mezi stisknutÃm kláves, jaké nastanou pÅ™i zadávánÃ, pokud se nerozhodnete Äasovánà zmÄ›nit. To je popsáno dále.

Nové pokroÄilé pÅ™Ãkazy
Po kliknutà na volbu Nové pokroÄilé pÅ™Ãkazy se otevÅ™e nové okno s tÅ™emi sekcemi. Každá sekce pÅ™estavuje různý stav tlaÄÃtka, kterému pÅ™iÅ™azujete PokroÄilý pÅ™Ãkaz. Jakákoliv posloupnost stisku kláves v řádce Stisknutà bude vykonána po stisknutà tlaÄÃtka, kterému je pÅ™Ãkaz pÅ™iÅ™azen.
Jakákoliv posloupnost stisku kláves, která je v řádce Opakovat, se bude vykonávat neustále, dokud bude stisknuté tlaÄÃtko, kterému je pÅ™iÅ™azena.
Jakákoliv posloupnost stisku kláves, která je ve sloupci Uvolnit bude vykonána ihned po uvolnÄ›nà tlaÄÃtka, kterému je PokroÄilý pÅ™Ãkaz pÅ™iÅ™azen. OvÅ¡em rozdÃl řádku Uvolnit je v tom, že ve výchozÃm nastavenà bude vÃce stisků kláves pracovat jako makro a budou vykonány automaticky bez drženà stisknuté klávesy.
Oproti ostatnÃm oknům zadávánà stisků kláves, zde je v oknu zadánà pÅ™Ãkazu po svém stisknutà každá klávesa zaznamenána dvakrát. Je to kvůli tomu, že pokud stisknete klávesu na klávesnici, ta ve skuteÄnosti vytvořà dva signály - jeden když ji stisknete a druhý, když ji uvolnÃte.
UvidÃte, že na rozdÃl od ostatnÃch zobrazenà posloupnostà stisku kláves, má každé stisknutà klávesy pod sebou ÄÃslo, které znázorňuje Äas v sekundách od okamžiku, kdy jste stiskli prvnà klávesu v posloupnosti. Na pÅ™Ãkladu můžete vidÄ›t, že klávesa S byla držena stisknuta 0.032 sekund a klávesa D 0.048 sekundy (0.216 -0.168)
V PokroÄilém editoru můžete napÅ™Ãklad nastavit pÅ™Ãkaz, který po stisknutà tlaÄÃtka odpálà raketu. Pak může pÅ™epnout do pohledu kamery rakety a pak o 4.5 sekundy pozdÄ›ji pÅ™epnout na pohled zobrazujÃcà nepÅ™Ãtele. Po uvolnÄ›nà tlaÄÃtka může pÅ™epnout zpÄ›t do kokpitu.
Je to pouze teoretický pÅ™Ãklad, ale poskytuje vám pÅ™edstavu o možnostech PokroÄilého editoru.
Tip: Posloupnost stisku kláves můžete snadno nastavit, aby pracovala jako Makro, zatrženÃm polÃÄka Makro v pravém hornÃm roku každého řádku.
Tip: Posloupnost stisku kláves můžete snadno nastavit, aby pracovala jako Makro, zatrženÃm polÃÄka Makro v pravém hornÃm roku každého řádku.
Smazat nevyužité pÅ™Ãkazy: PÅ™i programovánà stisků kláves tlaÄÃtkům můžete vytvoÅ™it vÃce pÅ™Ãkazů, než které nakonec budete použÃvat. Když poté, co jste spokojeni s pÅ™Ãkazy, které jste zadali pro vÅ¡echna tlaÄÃtka ve vÅ¡ech režimech a shiftovaných stavech, kliknete na Smazat nevyužité pÅ™Ãkazy, bude software detekovat a vypÃÅ¡e vÅ¡echny nepoužité pÅ™Ãkazy a umožnà vám je smazat. VÅ¡imnÄ›te si prosÃm, že můžete smazat pouze pÅ™Ãkazy, které jste vytvoÅ™ili.
DÅ™Ãve vytvoÅ™ené pÅ™Ãkazy se vypisujà pod položkou menu Smazat nevyužité pÅ™Ãkazy. Můžeme je buÄ opÄ›t použÃt pÅ™i programovánà dalÅ¡Ãch tlaÄÃtek, a nebo je smazat po jednom nebo vÅ¡echny najednou.

Programovacà volby POV (Point-of-View - Úhel pohledu)
VÄ›tÅ¡ina ovladaÄů podporovaných SST má kolébkový spÃnaÄ nebo spÃnaÄ POV. Na pákových ovladaÄÃch a gamepadech obvykle POV spÃnaÄ sloužà jako zaÅ™Ãzenà pro procházenà různými pohledy z kokpitu leteckého simulátoru nebo akÄnà hry z pohledu vlastnÃch oÄÃ, ale můžete mu pÅ™iÅ™adit jakoukoliv funkci. Ponecháte-li ho nenaprogramované, bude POV spÃnaÄ pracovat buÄ jako výchozà POV nebo skupina ÄtyÅ™ tlaÄÃtek, podle smÄ›ru, v kterém bude stisknut, ale to lze snadno zmÄ›nit.
Pro zahájenÃm programovánà POV jednoduÅ¡e najeÄte s kurzorem myÅ¡i nad pole POV, který chcete programovat. UvidÃte, že v pravém hornÃm rohu pole se objevà šipka. KliknÄ›te na ni a objevà se rozbalovacà menu.
Jako pro pÅ™Ãkazy tlaÄÃtek, můžete i zde vybrat Nenaprogramované nebo Návrat. Můžete také zvolit, aby POV pracovalo jako skupina programovatelných tlaÄÃtek (jejich poÄet urÄuje nastavenà 8 nebo 4 cestné), nebo jako myÅ¡.
Pokud zvolÃte, aby POV pracovalo jako myÅ¡, můžete nastavit citlivost obou os myÅ¡i centrálnÃm posuvnÃkem nebo nastavit citlivost pohybu jednotlivých os posuvnÃky pro horizontálnà a vertikálnà pohyb.

Možnosti programovánà os (otoÄné, koleÄka, atd.)
Poslednà komponenty ovladaÄe, které lze programovat, jsou osy. Je to v postatÄ› cokoliv, co má na ovladaÄi rozsah pohybu, tedy otoÄná rukojeÅ¥, plynová páka nebo otoÄný spÃnaÄ.
Osy na ovladaÄi můžete programovat pÅ™Ãkazy klávesnice stejnÄ› jako tlaÄÃtka a kolébkové spÃnaÄe. ObecnÄ› by mÄ›la být u hlavnà os ovladaÄe zachována jejich funkce jako osy z toho důvodu, že vÄ›tÅ¡ina her je tak stejnÄ› ve výchozÃm nastavenà detekuje. NÄ›které hry ovÅ¡em nepodporujà ovladaÄe vůbec (a pak můžete joystick nakonfigurovat tak, aby se vydával napÅ™Ãklad za Äást klávesnice) a programovánà os vám umožnà zprovoznit ovladaÄ i v takého hÅ™e, kde by jinak nepracoval.
PrvnÃm krokem pÅ™i programovánà os je pÅ™echod do režimu pásem. V editoru profilů kliknÄ›te pravým tlaÄÃtkem na pÅ™ÃsluÅ¡nou osu (nebo kliknÄ›te levým tlaÄÃtkem na malou Å¡ipku v pravé Äásti pole osy) a vyberte Pásma z rozbalovacà nabÃdky. Pole bude nynà horizontálnÄ› rozdÄ›leno do třà stejnÄ› velkých pásem, kde bude každé zabÃrat 33% pole.
Pro úpravu pásem kliknÄ›te na Editovat Pásma, váš kurzor myÅ¡i zmÄ›nà tvar a bude vypadat jako horizontálnà úseÄka s vertikálnà obousmÄ›rnou Å¡ipkou, která jà procházÃ. V hornÃm levém rohu pole jsou dvÄ› ikony pÅ™ipomÃnajÃcà dvÄ› pÃsmena "H". Ikona napravo vymaže vÅ¡echny pásma a ikona vlevo rozdÄ›là velikosti pásma v poli rovnomÄ›rnÄ›. Pokud chcete mÃt v poli ménÄ› jak tÅ™i pásma, kliknÄ›te na ikonu Smazat pásma napravo a pak kliknÄ›te kurzorem do pole, kde se má pásmo objevit. Polohy pásem můžete upravit tÃm, že s kurzorem najedete pÅ™esnÄ› nad nÄ›j, kliknete a pÅ™etáhnete pásmo do požadované polohy. A nebo také, pokud chcete pásmo rozmÃstit rovnomÄ›rnÄ›, kliknÄ›te na ikonu "RozmÃstit rovnomÄ›rnÄ›" vlevo. Jste-li spokojeni s poÄtem a umÃstÄ›nÃm vytvoÅ™ených pásem, kliknÄ›te na OK. Po kliknutà na OK můžete do oblastà programovat stisky kláves, makra a pokroÄilé pÅ™Ãkazy, stejnÄ› jako pro kterékoliv tlaÄÃtko na ovladaÄi.
V tomto pÅ™Ãkladu vytvoÅ™Ãme jednoduchý program, kde pohyb plynem 1 na naÅ¡em Cyborg X jednÃm smÄ›rem bude generovat stisk klávesy 'A' a pohyb druhým smÄ›rem bude generovat stisk klávesy 'B'. NejdÅ™Ãve musÃme vytvoÅ™it rozdÄ›lovacà bod v 70% rozsahu osy. TeÄ jsme vytvoÅ™ili druhé rozdÄ›lenà a kliknuli na pÅ™Ãkaz RozmÃstit rovnomÄ›rnÄ›, což nám rozsah rozÄlenà na 0-33%, 33-67% a 67-100%. TeÄ kliknÄ›te na OK pro umÃstÄ›nà tÄ›chto rozdÄ›lovacÃch pozic na mÃsto. Do hornÃho pásma jsme zadali stisk klávesy A a do spodnÃho pásma stisk klávesy B.
ProÄ jsme prostÄ› nevytvoÅ™ili jeden rozdÄ›lovacà bod, abychom oblast osy rozdÄ›lili na polovinu a pak prostÄ› pÅ™iÅ™adili stisky kláves do vzniklých dvou oblastÃ? Protože potÅ™ebujeme pásmo, kde je osa v klidu a negeneruje žádný klávesový pÅ™Ãkaz. V tomto pÅ™Ãkladu nejsou do stÅ™ednà oblasti pÅ™iÅ™azeny žádné pÅ™Ãkazy. Je to proto, že bez ohledu na to, jaký máte ovladaÄ nebo jakou osu programujete, musà být stÅ™ednà pásmo vždy bez pÅ™Ãkazu - Äemuž se obvykle Å™Ãká mrtvá zóna. Můžete vytvoÅ™it tolik pásem a rozdÄ›lovacÃch bodů, kolik chcete, ale jejich pÅ™ÃliÅ¡ velký poÄet může být pro použità pÅ™ÃliÅ¡ komplikovaný.

Osa směru
Lze také naprogramovat osu, aby generovala stisk klávesy v závislosti na smÄ›ru, do kterého je vychýlena. UdÄ›láte to tak, že stejnÄ› jako výše vyberete pole a vyberete Osa smÄ›ru. Pak můžete naprogramovat stisky kláves každému smÄ›ru pohybu osy. PosuvnÃk citlivosti vám umožňuje ovlivnit, jak Äasto je naprogramový stisk klávesy vykonán pro urÄitý rozsah pohybu osy.

Emulace myši
Můžete také naprogramovat osu, aby emulovala pohyby kurzoru myÅ¡i. UdÄ›láte to kliknutÃm pravým tlaÄÃtkem na osu, z které chcete vytvoÅ™it pohyb myÅ¡i. KliknÄ›te na volbu Osy X myÅ¡i a z osy se stane pohyb myÅ¡i vlevo/vpravo nebo Osy Y myÅ¡i, což je pohyb nahoru a dolů. Po výbÄ›ru volby Osa myÅ¡i uvidÃte posuvnÃk, který ovládá citlivost pohybů myÅ¡i; nastavenà zcela vlevo je nejpomalejšà a zcela vpravo je nejrychlejÅ¡Ã. BuÄ posuvnÃk pÅ™etáhnÄ›te do požadované polohy nebo kliknÄ›te na mÃsto v jeho rozsahu, na kterém má být nastavena citlivost.
Tip: NÄ›které ovladaÄe, jako je X52 a X52 Pro již majà ovládacà prvky pro osu myÅ¡i. Pokud v takovém pÅ™ÃpadÄ› chcete naprogramovat jinou osu jako osu myÅ¡i, musÃte se nejdÅ™Ãve pÅ™esvÄ›dÄit, že osa myÅ¡i X a Y nemajà pÅ™iÅ™azeno žádné programovánÃ.

Vyzkoušenà profilu
Po aktivaci profilu ho můžete vyzkouÅ¡et. KliknÄ›te na ikonu VyzkouÅ¡et profil vedle ikony Profil v pravém hornÃm rohu Editoru profilů.

Uloženà profilu
Po pÅ™iÅ™azenà vÅ¡ech požadovaných pÅ™Ãkazů musÃte profil uložit, takže ho budete mÃt k dispozici i pozdÄ›ji. StejnÄ› jako minule kliknÄ›te na ikonu Uložit v hornà Äásti Editoru profilů, pojmenujte svůj profil a kliknÄ›te na Uložit. Název profilu by mÄ›l být v ideálnÃm pÅ™ÃpadÄ› název hry, pro kterou je profil urÄen. Neměňte umÃstÄ›nà souboru profilu - musà být uložen v adresáři, který je už vytvoÅ™en v oknÄ› uložit nebo v podadresáři.

Aktivace profilu
Pro aktivaci profilu kliknÄ›te na ikonu profilu v hornà Äásti okna a pak zavÅ™ete Editor profilů. Po kliknutà pravým tlaÄÃtkem na malou ikonu ovladaÄe vedle hodin uvidÃte, že vámi uložený profil je v rozbalovacÃm menu nahoÅ™e.
KliknÄ›te na svůj profil a uvidÃte, že malá ikona ovladaÄe má teÄ na pozadà zelený ÄtvereÄek jako signalizaci toho, že byl profil naÄten do ovladaÄe.
Chcete-li z ovladaÄe smazat, jednoduÅ¡e kdykoliv kliknÄ›te pravým tlaÄÃtkem na ikonu ovladaÄe a kliknÄ›te na Vymazat profil. Zelená kružnice teÄ zmizà a to informuje o tom, že v ovladaÄi teÄ nejsou žádné pÅ™Ãkazy.
Můžete si také vybrat profil a nastavit ho jako automaticky naÄÃtaný do ovladaÄe pÅ™i spuÅ¡tÄ›nà Windows. UdÄ›láte to tak, že kliknete pravým tlaÄÃtkem na malou ikonu ovladaÄe vedle hodin a otevÅ™ete tak menu profilu. KliknÄ›te pravým tlaÄÃtkem na profil, který chcete nastavit a vyberte Výchozà profil pÅ™i spuÅ¡tÄ›nÃ. Chcete-li tuto volbu zcela zruÅ¡it, kliknÄ›te na Vymazat výchozà v menu Profileru.

Tisk profilu
Jakmile je vÅ¡echno naprogramováno ve vaÅ¡em ovladaÄi, můžete se vám stát, že si vÅ¡echny pÅ™Ãkazy nebudete pamatovat a to hlavnÄ› pokud použijete shiftované stavy. Svůj profil vytisknete tak, že ho naÄtete do Editoru Profilů a kliknete na ikonu tiskárny v pravém hornÃm rohu obrazovky. VÅ¡imnÄ›te si ovÅ¡em prosÃm, že to pÅ™inese užitek pouze pokud jste své pÅ™Ãkazy pojmenovali, jak bylo popsáno v sekci o zadánà základnÃch stisknutà kláves v tomto návodu.
